1. Łysiczka
2. Kozak
3. Shiitake
4. Boczniak
5. Prawdziwek
6. Podostroma
7. Muchomor
8. Szatan
9. Zasłonak
180G VINYL
OPAKOWANIE: GATEFOLD
Odważny debiut Błota w 2020 roku zaowocował trzema albumami w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy. Ten płodny twórczy, zryw, a następnie trwająca trasa koncertowa i zaangażowanie w inne projekty sprawiły, że na kolejne wydawnictwo fani musieli czekać ponad trzy lata. W tym czasie nowe pomysły nabrały kształtu, a wizja czwartego albumu skrystalizowała się. Oczekiwanie na nowy album Błota dobiega końca. Jak zawsze jesień zwiastuje nadejście Grzybni.
Pomysł na ten album dojrzewał się w zespole od czasu wydania "Kwasów i Zasad" i ostatecznie nabrał kształtu pod koniec stycznia 2023 roku w warszawskim Studio Pasterka, pod czujnym okiem Piotra Zabrodzkiego. Była to zdecydowanie najbardziej owocna sesja w historii grupy, podczas której pomysłów nie brakowało. Wybrane utwory zaowocowały nie tylko dwoma dobrze przyjętymi singlami, "Szlam / Ścieki" i "Bakteria", ale także dostarczyły wystarczająco dużo materiału na EP-kę, która ma ukazać się w przyszłym roku.
Pozornie chemiczny tytuł albumu "Kwasy i Zasady" ostatecznie odnosił się do relacji międzyludzkich, opisując cechy, które uniemożliwiają harmonię. Album uosabiał polaryzację społeczeństw w XXI wieku. Metafora grzybni idzie o krok dalej. Podkreśla znaczenie współpracy jako podstawowej umiejętności, która może przynieść różne rezultaty (owoce, grzyby) - zarówno dobre, jak i złe. Przede wszystkim podkreśla siłę zbiorowego działania ponad podziałami.
W złożonym, niestabilnym współczesnym świecie, który rozpada się na kawałki, koncepcja grzybni oferuje potężny model. Grzybnia rozwija się w zdegradowanych, pozornie pozbawionych życia środowiskach stworzonych przez ludzi. Kluczowym aspektem szerszego znaczenia grzybni jest to, że współpraca przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom, gdzie każda z nich wnosi coś i otrzymuje coś w zamian. Grzybnia jest symbiontem, co oznacza, że tworzy symbiotyczną relację z niektórymi gatunkami drzew poprzez mikoryzę, w której korzenie drzew i grzybnia wymieniają się niezbędnymi substancjami podtrzymującymi życie. Skutkuje to obopólnymi korzyściami. Świat grzybni jest przykładem wspaniałej współpracy.
Pojedynczy grzyb, podobnie jak człowiek, umiera, ale grzybnia trwa, podobnie jak sama ludzkość. Tak więc, podobnie jak kultura, jest nieśmiertelna. Błoto działa w sposób podobny do grzybni. Niewątpliwie należy do sfery podziemnej, uosabiając esencję podziemia. Jest też destruktorem muzyki. W jakim sensie? Polska noblistka Olga Tokarczuk w książce „Prawiek i inne czasy” zauważa, że „[...] grzybnia rozwija się, czerpiąc ostatnie resztki życia z tego, co obumiera, rozkłada się i wsiąka w ziemię. Grzybnia jest życiem śmierci, życiem rozkładu, życiem tego, co umarło”. W ten sam sposób Latarnik, Cancer G, Wuja HZG i OlafSaxx, poprzez swoją współpracę, przetwarzają produkty kulturowe, tworząc zupełnie nowe i zaskakujące kombinacje. Efektem tej pracy są zarówno jadalne, jak i trujące grzyby, przejawiające się w postaci tłustych bitów, house'u, spiritual jazzu, muzyki improwizowanej, illbientu, organicznego techno i gatunkowej elektroniki.
Szczyt sezonu grzybowego w Polsce przypada na jesień, dlatego też Grzybnia ukaże się 10 października 2024 roku za pośrednictwem Astigmatic Records. Jak zawsze, miksem i masteringiem zajął się potężny Kwazar, podczas gdy oryginalna wizualna reprezentacja metafory grzybni została stworzona przez Sainera.